O nás

Ostrévka působí od 1. ledna 2014 jako oficiální sdružení, nyní zapsaný spolek, který se věnuje zachováváním lidových tradic Valašska v oblasti Nového Hrozenkova a okolí.

Vznik Ostrévky, jako společenství přátel lidového tance, se ale datuje již k 30. listopadu 2012. Toho dne se v Novém Hrozenkově konala první taneční lekce pro dospělé, s důrazem na výuku lidového tance, jako příprava na blížící se plesovou sezónu.

Po plesové sezóně v roce 2013 dostala tehdy ještě bezejmenná skupina tanečníků první nabídku veřejného vystoupení společně s cimbálovou muzikou Kotula na kácení máje v Zákopčí (Hutisko-Solanec). Z důvodu prozatímní nezkušenosti dospělých tanečníků, k sobě tehdejší lektoři Adéla Krystyníková a Zdeněk Tichý přibrali 3 starší tanečníky z dětského souboru Vranečka a 3 šikovné tanečníky z kurzu. Dne 1. června 2013 tedy poprvé toto uskupení vystoupilo pod názvem “Vranča”, jako „to, co pokračovalo z Vranečky“. Využili jsme tehdy pásmo „Ševcovské”, které bylo původně navrženo pro jednorázové vystoupení dětí. Pro Ostrévku je toto pásmo velmi významné, protože společně s jeho nácvikem a předvedením se i v myslích tanečníků začala formovat myšlenka o folklorním souboru. Část „Ševcovského“, podle které bylo pojmenováno, bylo možné v podání Ostrévky zahlédnout i v televizním pořadu Za našima humny, který V Novém Hrozenkově v roce 2016 natáčela Česká televize. V nové úpravě bude představeno v roce 2018.

Po tomto prvním vystoupení se strhla diskuze na téma, jak naše seskupení pojmenovat. Svůj návrh nejpřesvědčivěji obhájil Jan Valíček, pozdější 1. předseda našeho občanského sdružení., s argumentem: “Jsme stejní, přesně jako ostrévka – škaredý, pichlavý, křivý kus dřeva.”

Pod názvem Ostrévka, s podtitulem recesní taneční skupina, bylo pásmo „Ševcovské“ poprvé představeno čistě dospělými tanečníky u příležitosti Setkání lidí dobré vůle na hřebeni Javorníků v Novém Hrozenkově 5. července 2013.

V dalších měsících se směřování Ostrévky již začalo pomalu ubírat ke konceptu tanečního souboru. Za účelem obnovy tradice valašských bálů bylo založeno občanské sdružení a také byla navázána spolupráce s městysem Nový Hrozenkov, který nám oficiálně propůjčil prostory ke zkoušení.

První ročník Valašského bálu v Novém Hrozenkově se s velikým úspěchem uskutečnil
8. února 2014 v sále Lidového domu. Po této významné události jsme se společně dohodli, že bychom se chtěli stát folklorním souborem s cílem zachovávat a prezentovat tradiční lidovou kulturu Nového Hrozenkova a okolí.

Od počátku roku 2014 se tak oficiálně prezentujeme jako Folklorní soubor Ostrévka o jehož správu se stará zapsaný spolek stejného jména. Soubor se aktivně podílí na kulturním dění v Novém Hrozenkově, každoročně je pořádán Valašský bál a ve spolupráci s pěveckým sborem Hafera byla obnovena tradice Svatojánských ohňů. V roce 2017 již proběhly v pořadí 4. ročníky obou kulturních akcí, které se těší vysoké popularitě.

Mezi úspěchy Ostrévky lze zařadit spolupráci s Valašským muzeem v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Muzeem regionu Valašsko ve Vsetíně nebo účast na Mezinárodním folklorním festivalu Babí léto ve Valašském Meziříčí.